08.02.2023

Uue jalgratta uuendus!

Uue jalgratta uuendus!

Kõlab esmapilgul natuke imelikult? Aga kui natuke mõtlema hakata ja süveneda…

Rattahooaeg on kohe-kohe algamas. Natuke mõtteid, mida saaksid ehk rakendada ja milles oleme valmis sulle ka appi tulema.

Jalgrataste mudelid on koostatud arvestades keskmise inimese vajadusi. Erinevad raamide suurused olemas aga muus osas suhteliselt standardsed komponendid (jätame võistlusrattad sellest nimekirjast oma peensustega välja).

Millele peaks uue jalgratta soetusel tähelepanu pöörama:

 • Raami suurus. Ratas valitakse vastavalt sõitja pikkusele. Liiga suure või liiga väikese raamiga rattaga on sõiduasend vale ja ebamugav sõita. Kuigi seal saab natuke korrektuure teha.
 • Kasutusotstarve ehk kus rattaga peamiselt sõitma hakatakse? Linnas, metsas, matkal? Peamiselt linnas ja vahel tahaks matkata? Sportimiseks? Sellest tulenevalt ka rehvid, pedaalid ehk ka sadul ja lisavarustuse vajalikkus või keerame hoopis maha…
 • Sõiduasend peaks olema mugav, ratta peal peaks ennast hästi tundma. Linnarattad on püstisema sõiduasendiga, maastiku- ja maanteerattad madala sõiduasendiga. Matkaratas on nende kahe vahepeal. Õige ratta leidmiseks soovitame ratast kindlasti proovida. Meil olemas reguleeritavad stemmid, millega saab sõiduasendit kõrgemaks. Samuti suur valik erineva pikkuse ja tõusunurgaga stemme.
 • Head jupid. Olulisem kui ratta bränd on jupid (käiguvahetus, pidurid, amordid…) mis rattal peal. Mida paremad jupid, seda kergem ja nauditavam on rattasõit. Odavad jupid kahjuks paljuski plastikust osadega ning neid on väga raske reguleerida. Tihti väsivad karmimal kasutusel ja ei tööta enam korrektselt. On täitsa Ok vahetada kogu käigusüsteem “kangema” vastu.
 • Rehvid. Uuete ratastega reeglina tulevad kaasa täiesti tavalised, torkekindluseta rehvid. Erandiks on City Bike poolt müüdavad Hawk rattad, kus torkekindlad rehvid on juba tehases rattale paigaldatud. Torkekindlus annab sõidukindluse - iga graniidi või klaasi tükk ei lõhu rehvi. Juhtub, aga üliharva. Lisaks on neil rehvidel sõiduulatus kuni 10 000 kilomeetrit. Lisaks oluline rehvi muster ja laius. 
 • Vajalik lisavarustus: porilauad, seisutugi, pakiraam, korv… Mida sul neist võiks vaja minna, et sõitmine oleks mugavam? Uue jalgratta ostuga on lisavarustuse paigaldus tasuta. Meil on müügil suur hulk lisavarustust mille vahel valida.


Kuna me keskmist inimest näeme harva, otsustasime pakkuda meilt ostetud uutele ja kasutatud jalgratastele kohendusteenust. Keskmine on tore, aga ei tahaks ju uut ratast ostes teha kompromisse nagu:

 • Tahaks pehmemat sadulat või siis sportlikumat, saad valida kohapeal
 • Tahaks lenksu nõksa kaugemale, kõrgemale, suurema nurgaga
 • Rehvid võiksid olla torkekindlad, ei laiemad, ei siledamad, vahetame ära.
 • Plastikust pedaalide asemel võiks olla alumiiniumist
 • Käike võiks olla rohkem! Ei hoopis vähem! Ees võiks olla NW hammasratas, siis ei tule kett maha. jne.

Uue ratta ostmisel on õhin suur ja need mõned asjad, mis tahad vahetada võivad meelest minna. Tunduvad pisikeste ja vähetähtsatena. Näiteks kuu möödudes saad aru, et eelmisel, juba müüdud rattal, oli ikka mugavam sadul. Selleks hetkeks on uuest sadulast saanud uus-vana. Pead selle odavalt kuskil internetiavarustes müüma või jääb riiulile pikalt tolmu koguma. Ja ostad ikka omale uue, sobivama sadula.

Meie pakkumine on teha need vahetused koheselt, enne kui lähed rattaga päriselt koju ja sõidad asjad juba uus-vanaks.

Kuidas toimib:
Ostad meilt ratta. Rattal oleva ja sulle mittesobiva osa ostame tagasi ja paneme uue peale. Näiteks saad valida teistsuguse sadula või käepidemed või tavaliste rehvide asemel torkekindlad. Hinnavahe maksab kallima asja saaja. Ehk kui uued rehvid on kallimad, siis selle vahe maksab ostja.
Siis võib ka juhtuda, et maksad jalgratta eest vähem kui oli algne hind ning saad sulle sobivama variandi.

Pildil kohendatud maastikuratas. Lisatud Porilauad, tänavasõiduks sobivamad, torkekindlad ja siledamad rehvid. Tõstetud lenkstang kõrgemale. Pakiraami saab ka veel hiljem lisada.

Praegu on meil mehaanikutel veel aega, suudame hoolduse ja kohenduse teha tihti juba samal päeval.

“It all started because we love cycling. From childhood cycling around home. Then making first real bike trip to West-Estonia and islands, with backpack on shoulders...”