19.10.2016

Uued Linnarattad, bikeshare Tallinn

Uued Linnarattad, bikeshare Tallinn

Ehk olete juba näinud, Tallinnas on 100 uut jalgratast linnarahvale rendiks. Seisavad hetkel 10 punktis kesklinnas ja esimesed poolt tundi renti on suisa tasuta. Lähemalt saab infot siis sixtbicycle.ee leheküljelt või nextbike äppi kasutades.

Ametlik võrgustiku avamine toimub 20. oktoobril 2016.a.

Meil on olnud meeldiv võimalus nende rataste tehnilise poolega tuttavaks saada. Alljärgnevalt pisike seletus, et millega on tegu:

Spetsifikatsioon ja pisike seletus juurde

 • Lihtne 3-käiguline linnaratas, madala raamiga (raam spetsiaalselt nextbike firmale kujundatud ja teisi täpselt analoogseid ei tohiks kellelgi teisel müügis/rendis olla)
 • Shimano trummelpidurid ees ja taga (peaksid olema vastupidavamad kui V-pidur, eelkõige just hoolduse ja kulumise mõttes, Shimano Nexus BR-IM45)
 • Päris hea torkekindlusega Schwalbe Road Plus rehvid (50-559, helkurriba ääres)
 • Shimano Nexus 3 Rummussisene käiguvahetus, vabajooks
 • Keskmisest laiem sadul, Selle Royal Rio
 • Esikorv asjade paigutamiseks, mugavad kummikinnitused. Samas pakiraamil tõstesang, mis peaks vältima, et pakiraamil oleks sõitjaid.
 • Igal rattal on nö. pardakompuuter, mis on ühenduses võrguga ja suhtleb rattaga (käesolev rattaversioon on nr. 19 ehk siis igat järgnevat põlvkonda on järjest enam täiustatud ja Tallinn sai kõige uuema versiooni).
 • Automatsed tuled ees ja taga, saavad energiat eesmisest rummudünamost.
 • Rattal on reklaambännerid, mis peaksid katma osa rendisüsteemi sissetulekust ja opereerimiskuludest
 • Ergonoomilised käepidemed, vasaku käepideme pikenduseks on ka rattakell, mida saab keerata sarnaselt gripshift käiguvahetusega. Ketikaitse ja porilauad.
 • Ratas lukustub esirattast läbi kahvli ja saab lukustada nii iseseisvalt või siis rattastendi (kui rattastend on näiteks juba täis)

Loodetavasti peavad rattad Tallinnas hästi vastu ja neid jagub pikaks ajaks. Hooldustiim ja rattal olev pardakompuuter peaksid omavahelise hea koostöö korral märkama vigu ja tagama rataste sujuva sõidu.

Sügise ja kevade vahele jääv periood kujuneb heaks testperioodiks ja ajapikku tekib ka uusi rendipunkte ning loodetavasti suureneb ka rataste ja nende kasutajate arv.

Kindlasti saab talv olema katsumuseks pardakompuutri akudele aga mida rohkem me neid kasutame, seda parem peaks see olema akule, mis laeb ennast esirummu dünamost.

Kui aga lihtsast linnarattast peaks väheks jääma siis City Bike on avatud aastaringselt ning meil on pakkuda pea 200 rendiratast, maanteerattast transpordiratasteni ning lastetreileritest fättideni. 

“It all started because we love cycling. From childhood cycling around home. Then making first real bike trip to West-Estonia and islands, with backpack on shoulders...”