Lääne-Eesti ja saared Tagasi nimekirja juurde

Lääne-Eestit ja saari on alati põnev avastada. 9 päevast reisi saab teha lühemalt või pikemalt, olenevalt palju aega on matkamiseks. Marsruut sobib läbimiseks nii matkaratta kui ka gravel rattaga. Võib muidugi ka maastikurattaga. Selle marsruudile jäävad peaaegu kõik Lääne-Eesti peamised vaatamisväärsused, palju hubaseid majutusi oma toredate omanikega ja muidugi palju head sööki.

Lääne-Eesti marsuuti saab muuta vastavalt oma vajadustele. Alustada rongiga (Tallinn-Turba, rattaga Haapsallu), teha lühemaid või pikemaid päevi, teha vahepeal puhkepäevad, põigata Kihnu ka ja sõita lõpuks Riiga välja. Täpselt nii nagu sulle meeldib. 

 Hinnad:

  • Majutuse saab ise broneerida, just sellise nagu sulle meeldib. Meiepoolsed soovitused on reisiplaani all kirjas. 
  • Majutuse hind 8 ööd kokku (kuni Pärnuni), kui ööbida neis mis eespool nimetatud, on 265 EUR inimese kohta kaheses toas.
  • Matkaratta rent on 10 EUR päev
  • Gravel/Cyclo rent on 14 EUR päev
  • Orltieb pakiraamikottide rent on 3 EUR päev, 16 EUR nädal
  • Orltieb lenksukoti rent on 1.50 EUR päev, 7 EUR nädal
  • Praamipiletid on 3-3.50 EUR ringis inimese kohta ühe liini kohta. Jalgratas maksab 1.20-1.70 EUR ratta kohta liini kohta. 
  • Jalgratta Pärnust või Kuressaarest Tallinna tagasi toomine meie transpordiga on 25 EUR ratta kohta
  • Jalgratta Riiast Tallinna tagasi toomine meie transpordiga on 35 EUR ratta kohta

>

Sellel marsruudil on mitu varianti. Siit üks, mida meis meie väliskülastajatele kõige enam meeldib. 

Päev 1: Tallinn-Padise, 65 km
Väljasõit Tallinnast on mööda rattateed Tabasalu ja Keila-Joa suunas. Kes lühemalt päeva soovib, saab majutuda Laulasmaal. Pikem päev lõpeb Padisel, kus Kallaste Turismitalu võtab ka sel aastal lahkelt külastajaid vastu. Neil on erineva hinna ja tasemega majutust. Võtavad vastu ka telkijaid. Padisel tasub külastada vastvalminud Padise kloostrit ja süüa südamega tehtud Padise Kastelli Suvekohvikus. 

Päev 2: Padise-Haapsalu 65 km
Padiselt Haapsallu saab sõita kahte moodi. Võib sõita mööda vana Haapsalu maanteed ja võib sõita Ristile ja sealt Haapsallu mööda vana raudteed. Haapsalus tasub külastada uuesti avatud Haapsalu linnust. Haapsalus on palju erinevat majutust mille vahel valida. Soovitame Päeva Villat, mis asub rattatee lähedal, hea lihtne järgmine päev Rohukülla sõita. 

Päev 3: mandrilt Hiiumaale. 10 km rattaga + 1h15min praamil + 28 km
Kolmas päev viib Hiiumaale. Haapsalu raudteejaama vastas jätkub Tervisetee (tee alguses on vastav infotahvel) 9 km Rohuküla sadamasse. Hiiumaale saabudes tasub rahulikult oodata kui kogu praami täis autosid on minema pühkinud, et siis täies üksinduses hakata sõitma Kärdla poole. Tasub teha väike põige Pühalepa kirikusse ja siis jätkata algul Kärdla suunas, siis Suursadama suunas. Vahelduseks väike matk Kukka kivi juurde ja peatus Soera Talumuuseumis ja siis Kärdlasse välja. Kärdlas külasta kohvik-poodi Kala ja Võrk. Sealt saab kuulsat kalashokolaadi, aga ka sooja toitu ning muidugi kala. Majutuseks soovitame Kivijüri külalistemaja, kohe esimese ringtee juures. Söögikohtadest soovitame Resto Kuur ja Roograhu sadam.

Päev 4: Hiiumaalt Saaremaale. 55 km rattal + 1h praamil + 8 km
Esimeselt ringilt tuleb võtta suund Käina poole ja siis Kassari suunas. Kassari on ütlemata ilus osa Hiiumaast. Kogu tee ise on ilus sõita, Kassari Kabel ja Sääre Tirp on väärt külastamist. Siin võib soovi korral ka majutuda. Näiteks Keldrimäe Külalistemajas või Kassari Puhkekeskuses. Edasi läheb sõit Sõru sadamasse ja sealt Saaremaale. Praami sõiduplaani saab vaadata veeteed.ee lehelt. Saaremaal soovitame sõita Leisi ja majutamiseks veel mõned kilomeetrid Mustjala poole. Seal asub Laugu Turismitalu. Soovitame tellida õhtusöögi, mis on selle tuuril meie klientide lemmik. Ette tellides saab sauna, ja pikemalt ette tellides ka suitsusauna.

Päev 5: Leisi-Kuressaare, 51 km
Leisist umbes viie km kaugusel on Angla Tuulikud ja kes soovib, võib külastada Saaremaa vanimat, Karja kirikut, mis jääb kilomeetri jagu teelt eemale. Kuressaare poole liikudes saab teha põike ka Kaali kraatri äärde. Ümber kraatri on matkarada ja kohe kõrval paekivi muuseum. Edasi liikudes soovitame kindlasti teha jäätise-kohvi-koogi pausi kohe tee äärde jäävas Saksa talupoes. Kuressaares on majutuse valik lai, igale maitsele. Lihtne, puhas ja ilusa koha peal, mere ääres ja pargi servas on Staadioni hotell, mida soojalt soovitame majutamiseks. Kes soovib oma matka Kuressaares lõpetada, saab rattad jätta just Staadioni hotelli. 

Päev 6: Kuressaare-Muhu, 78 km
Kuues päev on tuuri kõige pikem sõidupäev - 78 km. Kui tundub, et on palju, siis poole peal, Laimajal kandis on Aavikunurga Turismitalu, kus saab peatuse teha. Kuressarest 10 km kaugusel Pihtla Õlle Mekituba on külastajatele avatud juunist augustini iga päev. Pöide kirik tasub külastamist ja Orisaare staadioni kuulus tamm jääb ka tee äärde. Päeva võib lõpetada ka Orissaares. Haikaranpesä B&B võtab lahkelt majutajaid vastu.
Üle Väina tammi on kohe Eemu tuulik ja sealt keerab tee Jaanalinnufarmi ja edasi läbi tüüpilise Muhu küla Koguva külla. Ööbimiseks soovitame Vanatoa turismitalu.

Päev 7: Muhu-Varbla, 24km praamini + 30 min praamil + 32 km
Liival on Liiva kirik, mida tasub vaadata. Oad ja Eed käsitöö poest leiab kõiksugu Muhu käsitööd. Peale Liivat soovitame peateelt ära pöörata Pädaste suunas. Mõisa ennast näeb küll vaid eemalt, aga tee on vaiksem ja mõnusam sõita. Praamid väljuvad peaaegu iga tund. Peale praami, soovitame pöörata Eurovelo rattamärkide suunas ja järgida neid kuni peateeni ja siis liikuda edasi Varbla poole. Majutuda soovitame Varbla Puhkekülas / Ranna Motellis. Neil on alates sellest aastast ka restoran.

Päev 8: Varbla-Pärnu, 70 km
Varblast Pärnusse on taas pikem päev. Ka seal on võimalus poolel teel peatuda, Maria Talus. Teel Varblast Pärnusse võib ka Kihnu saarele minna. Liu sadam on umbes 40 km kaugusel Varbla puhkekülast. Praamide sõiduplaani leiab veeteed.ee lehelt. Kihnus soovitame ööbimiseks Kuraga Majutust. Audrust tuleb pöörata Valgeranna peale ja sealt edasi juba Pärnusse. Majutamiseks soovitame Pärnu Jahtklubi Külalistemaja. Õhtusöögiks Hea Maa või Pastoraat või Supelsaksad.

Päev 9: Tuuri lõpp või jätkamine Läti suunas Ainazi.
Ja ongi Lääne-Eesti avastatud. Kes soovib Pärnus lõpetada ja laenas meilt rattad, saab need jätta Jahtklubisse ja bussiga tagasi Tallinna. Kellel jäi väheks, need saavad jätkata Läti poole. Sõita tuleb Mai tänavalt otse niikaua kui saab, siis vasakule ja mööda ratta teed Pärnust välja. Peale seda tuleb u 300m sõita peateel ja saab maha sõita väiksemale teele (Posti tee). Hiljem hakkab rattatee, mis läheb Uulu välja. Uulust edasi soovitame sõita Soometsa ja siis Häädemeete suunas vanale Riia maanteele. Nii väldib suure liiklusega Via Balticat. Majutada saab Ainazis hotellis Plavas. Viimasel on ka väga hea restoran.

Päev 10: Ainazi-Limbazi, 60 km
Ainazist Limbazisse on kaks võimalust sõita. On võimalik jääda peateele või siis sõita mööda vana raudteetammi. Kui jääda peateele, tuleb sõita Aloja suunas. Raudteetammile keerab tee ära umbes 6 km peale Ainazit. Sealt edasi tuleb jälgida rattatee märke. Tee jõuab Pale külla, kust edasi tuleb minna Limbazi suunas. Limbazis tasub külastada Hõbedamuuseumit. Limbaziz on peamiselt B&B tüüpi majutus ja läheduses Ozolines, on Norini Külalistemaja.

Päev 11: Limbazi - Sigulda, 51 km
Limbazist välja sõites jääb tee äärde Lizaris pagar, kust tasub läbi minna. Peale Limbazit läheb tee natuke mägisemaks. Teele jäävatest Igate ja Birini mõisadest, tasub külastada viimast. Mõisa territooriumil on kohvik, mõisa saab sisse ka. Enne Siguldat on Turaida loss, mida külastada. Siguldas on ka suur Tarzani seikluspark ja muidugi köisraudtee. Külastada saab ka bobikelgu parki. Majutamiseks soovitame Hotelli Pils, aga seal on piisavalt suur valik, et endale sobivam leida.

Päev 12: Sigulda-Riia, rongiga 1h 10 min
Siguldast Riiga ei ole head rattasõidu teed. Soovitame minna rongiga. Ratta eest peab maksma pagasitasu, 1-2 EUR. Kes ikkagi soovib rattaga Riiga välja sõita, soovitame minna Saulkrasti peale. Lilastest otsida üles Eurovelo 13 ja neid märke jälgides sõita Riiga. Märke on vähe, neid on raske leida ja tee läheb vahepeal mereranda. Riiga sisse sõites Eurovelo märgid kaovad täielikult.

Need, kes meilt ratta rentisid, saavad selle viia  meie partneri juurde Riias. Nemad saadavad ratta meile tagasi. 

“It all started because we love cycling. From childhood cycling around home. Then making first real bike trip to West-Estonia and islands, with backpack on shoulders...”