21.03.2016

Londonis, rattaga linnatuuril!

Peatus koos suurepärae Londoni vaatega

Juba mitmendat aastat osaleb City Bike ülemaailmses rattavõrgustikus Cycle-cities.com. Selle eesmärk on arendada jalgrattakultuuri ja propageerida jalgrattatuure üle maailma, fookuses just linnatuurid.

Eelmine nädal olimegi seminaril ja tuuril Londonis.

Olles lugenud varasemalt Rattasõidu ABC: London ja meenutades viimast Londoniskäiku ei kujutanud ikkagi hästi ette, et milline see rattasõit seal konkreetselt välja näeb ja kuidas on lood turvalisusega.

Kohtumine The London Bicycle Tour company aias oli julgustav. Üle 100 jalgratta, sõbralik meeskond ja hea briti huumor.

Julgustaks kõiki minema suurlinnades rattamatkale, näete rohkem, kuulete häid lugusid ja saate personaalsema teenuse kui bussiekskursioonist või jalutades.

Tooks Londoni osas välja järgmist:

  • Turvalisuse eest said ise hoolitseda, kui tahad paned vesti ja kiivri, kui tahad, sõidad ilma.
  • Marsruut oli hästi koostatud ja ca. 10% oli tihedama liiklusega kohtades, ülejäänud oli rattateedel, jagatud teedel ja kanali ääres.
  • Kiirus oli väga mõistlik ja sportlikus mõttes polnud see mingi väljakutse ja ei pidanudki selleks kvalifitseeruma.
  • Oli palju huvitavaid fakte ja vähe "igavat" ajalugu.
  • Sai piisavalt kommenteerida ja küsida, tekkis huvitavaid arutelusid rattakultuurist.
  • Näha oli palju märke, näiteks "cyclists dismount" ja kõik lükkasidki järgmised 100 meetrit kitsal remonditaval teel ratast käekõrval. Ehk siis asi oli kontrolli all.
  • Nägi piirkondi kuhu poleks osanud muidu minnagi (kanaliäärsed) ja London City tänavad koos vanema osaga linnast ja hoovid jm.
  • Rattasõit on seal tõesti väga hästi organiseeritud ja populaarne, isegi kohati tohututele teetöödele ei tekkinud tunnet, et keegi sind alla ajab või liiga lähedalt mööda sõidab (sai sõidetud üle Tower Bridge'i).

Ja kõige parem selle juures on see, et meil on nüüd võimalus ka kõiki teisi meie kliente saata Londoni rattatuurile 20% soodustusega (soodustuse saamiseks tule meile külla).

Lisaks rentisime oma käel nö. "Boris bike" rattaid. 2 naela 24h rendi eest, tingimusel, et kasutad korraga mitte üle 30 minuti. Esimesel korral olime hooletud, sõitsime liiga pikalt ja pidime 2 naela "trahvi" lisaks maksma (nimetame seda liigseks entusiasmiks). Pärast aga kasutasime korduvalt päeval ja öösel ja nautisime täiega. Eriti hea oli Hyde parki ääres ja mujal parkide lähedal, kus oli päevasel ajal olematu liiklus ja head vaated. 

Kokkuvõtteks ütleks, et järgmine kord Londonisse minnes pakin ainult käsipagasi, see mahub kindlasti seljakotti ja siis jääb ainsaks mureks Lennujaamast linna jõudmine. Edasi juba 2 naela ja 24h ja sellega saab igal pool liigelda ning ülejäänud raha investeerin kohalikku joogi- ja söögikultuuri.

“It all started because we love cycling. From childhood cycling around home. Then making first real bike trip to West-Estonia and islands, with backpack on shoulders...”